+420 777 220 895
lety@balonem.cz

Jak probíhá let balónem

Rezervace termínu letu:

Rezervaci termínu a místa vzletu proveďte pomocí našeho rezervačního formuláře, nebo na klientské lince na čísle 777 220 895, kde Vám budou zároveň zodpovězeny všechny dotazy a podány vyčerpávající informace k letu.

Setkání, výběr vhodného místa pro vzlet a příprava balónu

Zásadním faktorem, který ovlivňuje balónové létání je počasí. Proto si tři dny před dohodnutým termínem akci vzájemně potvrdíme s 60% pravdivostí předpovědi počasí. Den předem, pak už můžeme meteorologické předpovědi věřit na cca 90% a let potvrzujeme. Přesto má definitivní právo rozhodnutí pilot a může se stát, že je let zrušen těsně před vzletem. S posádkou a pilotem se setkáte v domluveném čase na předem domluveném místě, kde budete informováni o následném průběhu příprav. Společně vyjedeme na místo vzletu balónu. Po příjezdu na místo vzletu provedeme s cestujícími krátkou instruktáž o přípravě balónu k letu a letu samotném. Příprava balónu trvá přibližně 30 minut, během kterých nám můžete pomáhat. Po sestavení koše, hořáků a roztažení obalu balónu začneme s plněním balónu studeným vzduchem, který bude následně ohříván pomocí plynových hořáků. Dostatečným ohřátím vzduchu v balónu dojde k jeho zdvihnutí do letové polohy.

Vzlet, let a přistání

Potom Vás už pilot vyzve k nastoupení do koše. Chvíli ještě pak bude trvat, než se pomocí hořáku vyhřeje vzduch v obalu balónu tak, aby vztlak horkého vzduchu vyrovnal váhu koše. V tom okamžiku se balón s Vámi (a s pilotem) bez otřesů v klidu vznese.

Let balónem probíhá ve výškách od 300 m do cca 2000 m podle Vašeho přání. Při letu můžete fotografovat, filmovat a komunikovat s pilotem. Během letu balónem je povoleno i telefonovat.

Let trvá jednu hodinu, během které je pilot v neustálém spojení s posádkou doprovodného vozidla, která balón sleduje až na místo přistání. Po přistání a vypuštění balónu bude balón složen, sbalen a naložen na přívěs.

Slavnostní křest balónových prvoletců

Po sbalení balónu následuje slavnostní rituál, který se mezi balonáři provádí již více než 300 let. Během něho budou všichni, kteří letěli poprvé pokřtěni a bude jim uděleno vzduchoplavecké jméno. U křtu samozřejmě nesmí chybět přípitek sektem.

Návrat z letu

Po úspěšném letu Vás odvezeme zpět na místo setkání.