+420 777 220 895
lety@balonem.cz

Historie balónového létání

Horkovzdušné balóny

První balón sestrojili Francouzi bratři Joseph a Étienne Montgolfierové za vlády Ludvíka XVI.. Byl plněný horkým vzduchem. Protože panovalo obecné povědomí o tom, že létat je životu nebezpečné, nejprve byl vypuštěn samotný. Potom letěla první zvířata : kohout, ovce a kachna. Nakonec 21.listopadu 1783 vzlétli i lidé. První lidskou posádku volného balónu tvořili lékárník Pilatre de Rozier a markýz d’Arlandes. V montgolfiéře vysoké 26 metrů a průměru 15 metrů strávili ve vzduchu cca 25 minut.

Plynové balóny

Jakmile se prozradil princip letu horkovzdušného balónu, hned napadlo pány z Akademie věd v Paříži, že výhodnější bude použít ke stoupání vodík. V jakémsi závodě konstruktérů postavil profesor C.Charles společně s bratry Robertovými plynový balón, který se plnil tímto vodíkem a který se stal vzorem plynových balónů na dlouhá léta. Vzlet s lidskou posádkou, s profesorem Charlesem a starším z bratrů Robertových, se podařil „až“ 1.prosince 1783 z Tuilerií a trval 2 hodiny

Kombinované balóny

Kombinovaný balón (roziéra) vznikl spojením balónu plynového a horkovzdušného. Poprvé tento nový způsob vyzkoušel Pilatre de Rozier a Romain 15.června 1785 při pokusu přeletět kanál LaManche. Jako nosný plyn však použili tehdy známý vodík. Při jeho ohřívání se balón již nedaleko francouzských břehů ve výšce cca 400m vzňal a zřítil se k zemi. Ani jeden z odvážlivců pád nepřežil.